Przełącznik ALPS po rozebraniu

Wzmacniacz japońskiej marki Luxman, model L 430, to urządzenie z „górnej półki” jeśli chodzi o wzmacniacze zintegrowane, który w założeniu ma dostarczać 100 watów na kanał przy obciążeniu 8 omów z nie więcej niż 0,018% całkowitymi zniekształceniami harmonicznymi od 20 do 20 000 Hz. Wśród użytkowników cieszy się opinią urządzenia doskonale zbudowanego i przemyślanego konstrukcyjnie. Może być z powodzeniem użytkowany zarówno, jako niezależny preamp, jak i samodzielna końcówka mocy. Integralną częścią wzmacniaczy Luxman są przełączniki ALPS, również japońskiego producenta ALPS ALPINE Electric.

Jakiś czas temu zgłosił się do nas użytkownik Luxmana L 430, który szukał odpowiedniego smaru do styków ślizgowych w środku potencjometru by wyeliminować hałas elektrycznego tła. Źródłem problemów był konkretnie przełącznik obrotowy, 4-pozycyjny, firmy Alps.

Przełącznik ten jest bardzo trudno dostępny, dlatego tak istotne jest, żeby zadbać o jego stan.
Poniższe zdjęcia przedstawiają stan przełącznika przed rozebraniem.
Przełącznik ALPS Przełącznik ALPS 1
Jak można zauważyć przełącznik był tłusty i klejący.
Częstą metodą czyszczenia tego typu przełączników bez rozbierania jest pryskanie ich środkami czyszczącymi w aerozolu, które niestety bardzo często nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, co widać na kolejnych zdjęciach:
Przełącznik ALPS po rozebraniu
Mimo używania wspomnianego środka czyszczącego styki są ciągle czarne, z żółtym nalotem, a powinny być srebrne. Taki stan styków utrudnia prawidłową pracę przełącznika, co objawia się trzaskami i nierówną głośnością obu kanałów wzmacniacza – w zależności od pozycji położenia przełącznika.

Rozwiązanie

  • Odpowiedni będzie smar syntetyczny na bazie oleju poliestrowego przeznaczony do zastosowań w stykach elektrycznych.
  • Idealny byłby smar o niskiej lepkości opracowany specjalnie do zastosowań w przełącznikach, aby poradzić sobie z lekkim mechanicznym oddziaływaniem ślizgowym na powierzchnię.
  • Formuła powinna zawierać zagęszczacz, który pomoże poradzić sobie z mechanicznym aspektem lubrykacji. Mydło litowe jest opłacalnym zagęszczaczem, zapewniającym jednocześnie dobry poziom lubrykacji, wodoodporności, a także stabilność przy zmianach temperatury i na ścinanie.
  • Smar powinien zwierać znacznik UV, aby ułatwić kontrolę czy został prawidłowo nałożony.

Wybór produktu

Rheolube 716A

Rheolube 716A

Rheolube 716A jest smarem poliestrowym o niskiej lepkości, zagęszczonym mydłem litowym, z przeznaczeniem do styków elektrycznych i małych łożysk precyzyjnych. 716A od wielu lat jest z powodzeniem używany przez mi.in. przemysł motoryzacyjny w celu poprawy działania powierzchni ślizgowych i zapewnienia im długiej żywotności. Ponieważ w skład preparatu wchodzi olej poliestrowy, który przy dłuższej ekspozycji może prowadzić do uszkodzeń tworzyw sztucznych zaleca się przed przystąpieniem do aplikacji przeprowadzenie testu zgodności/kompatybilności.

Aplikacja smaru

Przed przystąpieniem do nałożenia smaru styki zostały najpierw dokładnie wyczyszczone:

Przełącznik ALPS wyczyszczony

Następnie pokryte smarem Rheolube 716A dla ich ochrony i dla zredukowania hałasu elektrycznego tła.

Przełącznik ALPS po nałożeniu

W trakcie aplikacji smar Rheolube 716A bardzo dobrze się rozprowadzał i doskonale trzymał się powierzchni, na którą był nakładany.

Rezultaty

Przełącznikowi obrotowemu, 4-pozycyjnemu marki ALPS został przywrócony poziom działania i wydajność, jak nowego, a wcześniej zgłaszany hałas elektrycznego tła został wyeliminowany.

CZYSZCZENIE I APLIKACJA  RHEOLUBE 716A PRZYWRÓCIŁA PRZEŁĄCZNIKOWI WYDAJNOŚĆ NOWEGO URZĄDZENIA I wyeliminowała hałas elektrycznego tła w potencjometrze.

Rheolube 716A jest do nabycia w naszym sklepie internetowym.

Newgate Simms online shop