Producent joysticków przemysłowych miał problemy z wydajnością w przypadku modelu o wysokiej jakości. Konstrukcja joysticka była przewidziana do działania w ekstremalnych temperaturach i nieprzyjaznym środowisku, a szczególnie ważna była wydajność w temperaturze poniżej zera, tymczasem występował problem zacierania się między między cynkowymi powierzchniami. Producent był również pod presją, aby wydłużyć okres gwarancji na swoje joysticki, w związku z czym zażądano zwiększenia trwałości użytkowej urządzeń.

Joystick miał problemy z wydajnością w temperaturach poniżej zera i zacierania między powierzchniami cynkowymi.

Ten konkretny omawiany model jest typem joysticka, w którym powrót do środka odbywa się sprężynowo; jest on używany do zadań przemysłowych/wymagających wysokiej wydajności, takich jak dźwigi, koparki, platformy dostępowe, traktory i harwestery. Istnieją warianty produkowane z dodatkową obudową i gumową osłoną, co daje niektórym modelom stopień ochrony IP66; wnikanie wody nie zostało wymienione jednak, jako główny problem.

Wyzwania

Wybrany środek smarny musi zapobiegać zużyciu powierzchni metalowych (Zn), poprawiać ogólną wydajności joysticka i haptykę urządzenia oraz musi przejść testy żywotności funkcjonalnej wynoszące 7 milionów cykli. Konkurencyjne smary, które były testowane, usztywniały się w temperaturach poniżej zera, co wpływało na czasy „powrotu do położenia centralnego” w niektórych wariantach joysticka.

Zaproponowane rozwiązanie

  • Syntetyczny smar o dużej lepkości z właściwościami tłumiącymi poprawiającymi chwyt joysticka, odpowiedni również do lubrykacji dwóch ścierających się powierzchni metalowych (bez nadmiernych sił kontaktowych).
  • Smar na bazie polialfaolefiny (PAO) z zagęszczaczem krzemionkowym okazał się mieć niezbędną stabilność temperaturową.
  • Wybrano dodatek organicznego dwusiarczku molibdenu (MoS2), ponieważ ma on zazwyczaj kulisty kształt i pomaga wytrzymać niskie siły odrywania oraz zapobiega zużyciu.
  • Wybrany smar tłumiący nie powinien wykazywać nadmiernej separacji oleju.

Wybór produktu

Nyogel 774H-MS

Sposób aplikacji smaru

Opracowano metodę nanoszenia Nyogel 774H-MS, polegającą na nakładaniu smaru na kulę joysticka podczas montażu. Normalne procedury jakości produkcji zapewniały, że smar był prawidłowo rozprowadzony wokół kuli przed zapakowaniem i wysyłką.

Należy zauważyć, że istnieją warianty smaru Nyogel 774H-MS zawierające olej bazowy o niższej lepkości, które mogą pracować w temperaturach do -45°C, gdyby w przyszłości rynek stawiał wyższe wymagania dotyczące pracy w jeszcze niższej temperaturze, chociaż odbyłoby się to niewielkim kosztem odczucia chwytu przez operatora joysticka.

Rezultaty

Nyogel 774H-MS znacznie poprawił ogólną wydajność joysticka. Przeprowadzono testy funkcjonalne do 7 milionów cykli, które nie wykazały problemu zużycia, poprawiono wrażenia dotykowe joysticka i rozwiązano problem z wydajnością pracy w temperaturze poniżej zera stopni.

Smar Nyogel 774H-MS został zastosowany w wielu wariantach joysticka, ponieważ wydajność i ugruntowana renoma smaru zostały docenione przez zespół projektantów.

Zastosowany Nyogel 774H-MS w joysticku rozwiązał problem zużycia, poprawił wrażenia dotykowe, wydajność w temperaturze poniżej zera i przeszedł wymagane testy żywotności.

Powiązane: Zapoznaj się z naszymi pozostałymi case studies.

Newgate Simms online shop