Jeśli woda wniknie w jakikolwiek obszar złącza elektrycznego, prawdopodobnie spowoduje problem. Większość złączy ma pewien poziom ochrony, taki jak uszczelka w przypadku złączy wielopinowych, użycie styków o klasie ochrony IP lub po prostu listwa zaciskowa; nawet złącza łopatkowe i kuliste dość często mają zewnętrzną powłokę z tworzywa sztucznego lub izolację.

Jednak nawet niewielki poziom wnikania wilgoci może powodować problemy z obwodami, a jej nagromadzenie z czasem spowoduje korozję i uszkodzenie złącza. Za ilustrację tego zagadnienia niech nam posłuży niedawny problem ze złączem przedstawiony nam przez klienta. To okrągłe złącze 12 V o klasie szczelności IP jest używane w koparkach przemysłowych i maszynach do prac ziemnych. Pomimo klasy IP wilgoć przenikała przez tylną część złącza, co jak widać doprowadziło do widocznej na zdjęciu korozji.

To samo złącze jak powyżej, ale inny kąt:

Znów ten sam typ złącza, ale uszkodzenie tego złącza nie jest tak wyraźne:

Jak rozwiązano ten problem? Rozwiązaniem jest specjalistyczny smar dielektryczny do złączy. Należy zwrócić uwagę, że dodatek specjalistycznego smaru nie może naprawić istniejących uszkodzeń, smar do złączy jest środkiem zapobiegawczym, a nie magiczną substancją naprawczą.

Może myślisz, że przewodzący smar pomógłby naprawić problem? Radzimy, aby NIGDY nie używać smaru przewodzącego do złączy elektrycznych. Stosowanie smaru przewodzącego do złączy może potencjalnie spowodować problemy i jedynie pogorszyć sytuację.

Zanim opowiemy o zalecanym produkcie zapobiegającym wnikaniu wody, pomożemy najpierw zrozumieć pojęcie „dielektryk” w kontekście smaru. Smar dielektryczny nie przewodzi i nie izoluje, smar znajduje się między powierzchniami styków i uszczelnia obszar styku, chroniąc go przed wilgocią, utlenianiem i innymi zanieczyszczeniami. Pod warunkiem, że siły kontaktu są wystarczające, smar dielektryczny nie spowoduje zwiększonego oporu w poprzek złącza. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o działaniu smaru dielektrycznego, zapoznaj się z artykułem Jak działają smary do złączy elektrycznych.

Ok, wracając do rozwiązania problemu wnikania wilgoci. Aby zapobiec przedostawaniu się wody lub wilgoci do złączy, zalecamy stosowanie specjalistycznego smaru dielektrycznego do złączy o nazwie Nyogel 760G.

Nyogel 760G jest z powodzeniem stosowany w wielu sektorach rynku jako smar pierwszego wyboru do ochrony złączy elektrycznych.

Smar 760G, któremu zaufało szczególnie wielu dostawców i producentów z branży motoryzacyjnej, jest odporny na wodę i słoną wodę, a także zapobiega korozji ciernej i zużyciu styków, poprawiając niezawodność i wydłużając żywotność złącza. Smar jest w pełni syntetyczny, nie wysycha ani nie wyparowuje. O ile złącze nie jest wielokrotnie rozłączane i ponownie łączone, nie powinieneś nigdy ponownie nakładać smaru… „dożywotnia lubrykacja”, jak lubimy mówić.

Nyogel 760G wygląda jak przezroczysty żel, ale jest klasyfikowany jako smar. Bazowym olejem smaru jest polialfaolefina lub w skrócie PAO. PAO jest idealna do stosowania jako smar do złączy.

Zanim przejdziemy dalej…W sprzedaży znaleźć można wiele sprayów do złączy na bazie silikonu. Nie zalecamy silikonów. My i nasi partnerzy z Nye Lubricants nie rekomendujemy silikonów do zastosowań elektrycznych z wielu lub powodów, ale przede wszystkim:

  1. Sprzedajemy nasz 760G wielu firmom motoryzacyjnym, które nie zezwalają na stosowanie silikonów w swoich zakładach montażowych, ponieważ silikony mają fantastyczną wręcz zdolność do migracji w obrębie fabryki i mogą powodować problemy, zwłaszcza w lakierniach.
  2. W zastosowaniach elektrycznych silikony mogą polimeryzować w twardy, kruchy materiał, który może powodować problemy elektryczne, a czasami nawet zgrzewać ze sobą złącza.

Czytelnik może nie zgodzić się z naszym negatywnym spojrzeniem na silikony w zastosowaniach elektrycznych, ale dziesięciolecia doświadczeń i potwierdzenie tej teorii przez większość dostawców motoryzacyjnych i głównych producentów na całym świecie są najlepszym dowodem na poparcie naszej opini.

Wracając do składu chemicznego Nyogel 760G… Dla przypomnienia olejem bazowym jest polialfaolefina. Zastosowanym zagęszczaczem jest krzemionka (ang.silica, nie mylić z silikonem). Zastosowana krzemionka jest hydrofobowa, co zapewnia smarowi doskonałą hydrofobowość, a smar jest odporny na spryskiwanie wodą i wymywanie wodą.

Są pewne aspekty składu chemicznego, których nie możemy ujawnić. Dodatkiem, który jednakże z przyjemnością przedstawimy jest znacznik UV/barwnik UV, który jest zawarty w recepturze. 760G jest trudny do zauważenia w cienkich warstwach, dlatego formuła zawiera barwnik UV, który ułatwia kontrolę lub sprawdzenie obecności smaru po jego nałożeniu.

Jeśli chcesz dowiedzieć się z czego składa się smar, obejrzyj nasz film o trzech składnikach smaru Czym jest smar.

Aplikacja Nyogel 760G na złącze zabezpiecza je przed wnikaniem wody.

Oczywiście nie zalecamy całkowitego zanurzania złącza w wodzie, ale będzie ono odporne na warunki atmosferyczne. Obejrzyj nasz film: Test wodoodporności smaru do złączy elektrycznych na przykładzie Nyogelu 760G

Wskazane jest nałożenie Nyogel 760G na każdą powierzchnię styku. W tym przykładzie część smaru 760G jest wyciskana po stronie wtyczki, a kilka kropelek umieszcza się na pinach.

Teoretycznie nie można „przedawkować” 760G, pod warunkiem, że można normalnie dopasować złącze. Obowiązuje zasada zdrowego rozsądku; jeśli złącze ma stopień ochrony IP i może być z tyłu zamknięte/szczelne, jak w tym przykładzie, nie należy przepełniać go smarem, ponieważ nie ma miejsca, aby nadmiar mógł uciec, gdy złącze jest łączone. Wiele złączy nie jest jednak uszczelnionych, więc nadmiar smaru zostanie wyciśniety z tyłu złącza po połączeniu.

Jeśli masz poważny problem z wnikaniem wody, możesz użyć smaru jako bariery dla wilgoci, jak w tych przykładach:

Jedną z rzeczy, które należy wziąć pod uwagę przy stosowaniu smaru, jest jego kompatybilność z tworzywami sztucznymi i elastomerami, z których wykonana jest np. obudowa złącza. Czasami smar może powodować problemy z tworzywami sztucznymi prowadząc do ich odbarwiania, odkształcania i pękania, ale 760G jest szeroko stosowany i jest mało prawdopodobne, że wystąpią jakiekolwiek problemy z kompatybilnością z typowymi materiałami używanymi w złączach. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z naszym artykułem – Smary i możliwe problemy z kompatybilnością z tworzywami sztucznymi i elastomerami.

Nyogel 760G można kupić w niewielkich ilościach w naszym sklepie internetowym, gdzie jest dostępny w poręcznych 25g i 100g tubkach.

Sprzedajemy również smar w większych opakowaniach producentom komponentów. Skontaktuj się, jeśli potrzebujesz przemysłowych ilości Nyogel 760G.

Newgate Simms online shop