Aby zapewnić dokładność dozowania smaru, powtarzalność i kontrolę procesu, należy rozważyć półautomatyczną metodę aplikacji, zamiast manualnej. Konfiguracja systemu, który proponujemy w tym artykule, obejmuje zakup małego stacjonarnego pneumatycznego urządzenia dozującego i zakup specjalistycznych strzykawek wybranego smaru, które współpracują z konkretnymi stacjonarnymi pneumatycznymi urządzeniami dozującymi.

Po aktywacji wspomniane systemy dozujące przykładają ciśnienie powietrza do strzykawki przez z góry określony czas, dostarczając z góry określoną ilość smaru na koniec aplikatora. Aktywacja systemu dozującego zwykle następuje za pomocą przełącznika nożnego. Oczywiście ilość dozowanego smaru może być zmieniana. Jest to znana i popularna metoda dozowania z uwagi na to, że jest ekonomiczna, zapewnia powtarzalność procesu, jest łatwa w konfiguracji oraz umożliwia szybkie przeszkolenie operatorów.

Model pokazany na powyższym obrazku jest produkowany przez firmę Nordson EFD i nosi nazwę Performus ™. Te jednostki dozujące są kompatybilne ze smarem sprzedawanym przez firmę Newgate Simms/Nye Lubricants w ampułko-strzykawkach Nordson EFD. Istnieją różne wersje dozownika Performus ™, ale nawet model podstawowy posiada funkcje wymagane do profesjonalnego dozowania. Urządzenia dozujące Performus ™ mają nawet ustawienie, które pomaga uniknąć błędu operatora, polegającego na tym, że dozowanie jest aktywowane za pomocą pedału nożnego, ale tylko z góry określona ilość smaru jest dozowana bez względu na to, jak długo pedał jest wciśnięty; nowa dawka smaru rozpocznie się dopiero po zwolnieniu i ponownym naciśnięciu pedału. Oczywiście zalecamy skontaktowanie się z firmą Nordson w celu ustalenia, który dozownik będzie najbardziej odpowiedni do konkretnego zastosowania.

Aby ułatwić nakładanie smaru precyzyjnie na zamierzony obszar, firma Nordson EFD produkuje szeroką gamę końcówek dozujących:

Poniżej znajduje się przykład stanowiska operatora, w którym dozownik i strzykawka firmy Nordson są używane do dozowania smaru Nye Lubricants:

Krótki film poniżej daje wgląd w rzeczywisty sposób nakładania smaru za pomocą półautomatycznej jednostki dozującej.:

Newgate Simms online shop