Niektóre rzeczy zostały stworzone niezwykle solidnie, tak jak w przypadku tego mikroskopu z lat 60-tych. Klient, który zakupił ten mikroskop do renowacji skontaktował się z nami w celu znalezienia pomocy w rozwiązaniu problemu z zębatką mechanizmu ostrości. Spiralna zębatka i koło zębate są używane jako mechanizm ogniskowania; oryginalny smar producenta już dawno wysechł, pozostawiając przekładnię bez jakiejkolwiek lubrykacji.

Mechanizm ogniskowania nie był płynny ani precyzyjny, haptyka urządzenia nie była poprawna i występował potencjalny problem z nadmiernym zużyciem zębów przekładni.

Oryginalny smar producenta już dawno wysechł pozostawiając przekładnię zupełnie suchą; mechanizm ogniskowania nie był płynny ani precyzyjny, haptyka urządzenia nie była poprawna i występował potencjalny problem z nadmiernym zużyciem zębów przekładni.

Wyzwania

Wybrany smar musi zapewniać dostateczne smarowanie i tłumienie przekładni śrubowej, a ze względu na wiek urządzenia otaczające je płaskie powierzchnie będą oddziaływać na siebie, więc smar powinien być w stanie poradzić sobie także z ruchem ślizgowym. W przeciwieństwie do oryginalnego smaru, nowy smar tłumiący powinien wystarczyć dożywotnio, na cały okres eksploatacji mikroskopu.

Proponowane rozwiązanie

  • Syntetyczny smar tłumiący o niskiej lepkości do gładkiego działania mechanizmu ogniskowania, odpowiedni również do metalowych przekładni.
  • Smar na bazie polialfaolefiny (PAO) z PTFE dobrze nadaje się do smarowania przekładni i przyległej powierzchni ślizgowej.
  • Smar tłumiący musi być trwały, nie wysychać i spełniać swoje zadanie przez cały okres użytkowania urządzenia.

Wybór produktu

Fluorocarbon Gel 868L  (Light)

 

Sposób aplikacji smaru

Mechanizm ogniskowania mikroskopu wymagał demontażu i starcia wszelkich pozostałości starego smaru. Powłoka smaru Fluorocarbon Gel 868L została nałożona na zęby zębatki i przekładni oraz przyległe płaskie powierzchnie.

Należy zauważyć, że gama Fluorocarbon Gel 868 jest dostępna w 5 poziomach lepkości, od Fluorocarbon Gel 868VL (Very Light) do Fluorocarbon Gel 868VH (Very Heavy). Wybór lepkości smaru zasadniczo zależy od poziomu obciążenia przekładni, im większe obciążenie tym lepiej będzie się sprawdzać smar o wyższej lepkości.

Rezultaty

Zastosowanie smaru Fluorocarbon Gel 868L w przekładni mechanizmu ogniskowania zaowocowało płynnym ruchem mechanizmu, precyzyjnym działaniem ogniskowania i polepszeniem wrażenia dotykowego dla użytkownika mikroskopu. Seria syntetycznych smarów Fluorocarbon Gel 868 jest idealna do zastosowań tłumiących metal na metal.

Przed nałożeniem smaru tłumiącego istniała tendencja do przypadkowego otwierania przepustnicy, jeśli uchwyt obrotowy jest „trącony” dłonią w rękawiczce; ten problem jest teraz w znacznym stopniu opanowany.

ZASTOSOWANIE smaru fluorocarbon 868l zapewniło płynny ruch i precyzyjne działanie mechanizmu ogniskowania mikroskopu.

Powiązane: Zastosowanie smaru tłumiącego w lunecie celowniczej – case study

Newgate Simms online shop