Producent maszyn, a także kompletnych linii technologicznych dla różnych gałęzi przemysłu, w ramach swojej działalności i dzięki odpowiednio przeszkolonej kadrze, zapewnia swoim klientom serwisowanie, przeglądy i remonty maszyn oraz dostawę części zamiennych.

Wyzwania

Potencjometr z tuleją mosiężną (lub z brązu) i o osi wykonanej z aluminium wymagał lubrykacji by zapewnić odpowiednią haptykę, spowolnić obrót i sprawić by ruch był bardziej płynny. Dotychczas stosowane oleje modelarskie oraz smary silikonowe podczas aplikacji nie chciały się trzymać lubrykowanych powierzchni, a przy szybkim ruchu pokrętłem jakby odrywały się od powierzchni i nie zapewniały hamowania. Ponadto trudno było je zmyć i konieczne było używanie dedykowanego zmywaczy do silikonów.

Rozwiązanie

  • Syntetyczny smar tłumiący o wysokiej lepkości, aby nadać pokrętłu “aksamitny ruch”.
  • Smar na bazie polialfaolefiny (PAO), żeby był kompatybilny z wchodzącymi w kontakt tworzywami sztucznymi.
  • Smar, który nie wysycha, jest trwały i działa przez cały okres użytkowania urządzenia.

Wybór produktu

Klient przetestował smary z serii 868 dedykowanej do aplikacji metal-metal oraz serię 774 dedykowaną do aplikacji plastik-metal. Poziom hamowania, jaki zapewniły smary jest adekwatny i zdecydowanie narasta wraz z poziomem lepkości smaru. Już smar o najniższej wartości – NyoGel 774VL dał zauważalne spowolnienie i zapewnił płynny obrót potencjometru, natomiast Fluorocarbon Gel 868VH dał solidne hamowanie.

Klient najbardziej zadowolony był z faktu, że:

  1. Smary te dają się bez problemu zmyć izopropanolem.
  2. Nie ma najmniejszego problemu z nałożeniem smaru na powierzchnię, gdyż bardzo dobrze przywiera do lubrykowanej powierzchni.
  3. Każdy z tych smarów nawet przy szybkim pokręceniu nadal trzymał się powierzchni powodując hamowanie.

Wnioski

Z uwagi na indywidualne wymagania dotyczące różnych potencjometrów oraz na subiektywną ocenę haptyki potencjometru z reguły rekomendujemy przetestowanie dwóch-trzech smarów tłumiących o różnym stopniu lepkości, aby znaleźć ten, który najlepiej spełnia oczekiwania klienta/ finalnego użytkownika.

 

Mniejsze ilości lub pojedyncze opakowania smarów można zakupić na stronie naszego sklepu on-line: https://shop.newgatesimms.com/?s=damping&post_type=product

Newgate Simms online shop