Ramię gramofonu

Odtwarzacze płyt winylowych funkcjonują na rynku od ponad 130 lat. Pomimo, iż zdawać by się mogły urządzeniami pozornie prostymi w swojej konstrukcji, to poczyniły ogromny skok technologiczny od czasu kiedy w 1887 roku Emil Berliner opatentował pierwszy gramofon. Jak to bywa ze sprzętem elektronicznym, do tego niezwykle precyzyjnym i delikatnym, nawet w najlepszych zdarzają się usterki. A zepsuć może się dosłownie wszystko, czy to w skutek niewłaściwego użytkowania, wady konstrukcyjnej czy też użytych materiałów. W poniższym studium przypadku skupimy się na wadach ramienia gramofonu.

Ramię gramofonu

Ramię gramofonu jest częścią bardzo delikatną i przez to też narażoną na różne uszkodzenia. Jednocześnie pełni niezwykle ważną, jeśli nie kluczową, funkcję zapewniając optymalne warunki wkładce gramofonowej czy to MM czy MC.

Wyzwania

Jakiś czas temu zgłosił się do nas klient mający problem ze zbyt gwałtownym opadaniem  ramienia gramofonu, co wiązało się z ryzykiem uszkodzenia zarówno igły, jak i nieodwracalnego uszkodzenia płyty. Wielbiciele „winyli” i audiofile zgodzą się zapewne, że perspektywa uszkodzenia, zwłaszcza kolekcjonerskiej płyty, jest wizją jak ze złego snu.

Tłumik windy ramienia gramofonu wymagał użycia specjalistycznego środka smarnego.

Zaproponowane rozwiązanie

Początkowo zaproponowany syntetyczny smar węglowodorowy o dużej lepkości zagęszczony krzemionką, redukujący swobodny ruch ramienia i kompatybilny z większością tworzyw sztucznych i elastomerów o nazwie Nyogel 774VH okazał się niewystarczający do osiągnięcia pożądanego przez klienta efektu.

Sięgnęliśmy zatem po nasz smar do zadań specjalnych czyli PG-44 w wersji LS różniącej się lepkością (niższa) od klasycznego PG-44A.

Wybór produktu

PG-44LS jest smarem tłumiącym do zastosowań wymagających bardzo dużego tłumienia/kontroli ruchu. Jest to mieszanka polibutenowych i polialfaolefinowych (PAO) olejów bazowych zagęszczonych krzemionką.

Wybór PG-44LS okazał się strzałem w dziesiątkę!

Rezultaty

 

Niewielkie opakowania PG-44LS do nabycia a naszym sklepie internetowym.

Powiązane: Może zainteresują Cię także nasze inne case studies.

Newgate Simms online shop