Aplikowanie smaru na złącza elektryczne ma wiele zalet – chroni przed utlenianiem, korozją cierną, zużyciem styków i wydłuża żywotność złącza. Cienka warstwa smaru może również zmniejszyć siłę wcisku nawet o 80 procent, co jest ważnym czynnikiem przy montażu złącza. Generalnie preferowany jest raczej smar niż olej ze względu na oczywistą zdolność smaru do „pozostawania na miejscu” w porównaniu z olejem.

Mała dygresja dotycząca ogólnego składu chemicznego dostępnych smarów do złączy… Jeśli nie jesteś zaznajomiony ze smarem/środkami smarnymi do złączy, musisz wiedzieć, że nie są to „smary” w typowym znaczeniu tj. mineralne, na ogół brązowe smary, które są produkowane masowo. Smary syntetyczne do złączy to precyzyjnie opracowane produkty, których istnieje wiele rodzajów, aby sprostać różnorodnym wyzwaniom w rzeczywistych zastosowaniach – od zastosowań domowych, po motoryzacyjne, lotnicze, wysokotemperaturowe, ekstremalne środowiska, a nawet zastosowania satelitarne, w których wymagane są smary o niskim stopniu emisji cząstek lotnych.

Dwa najczęstsze powody stosowania smaru do złączy to zapobieganie wnikaniu wody i/lub zatrzymywanie korozji ciernej. Chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat korozji ciernej? Zwróć uwagę na nasz artykuł “Czym jest korozja cierna?”, który już wkrótce.

W przypadku skomplikowanych złączy elektronicznych z dziesiątkami, a nawet setkami pinów lub złącz samochodowych, które znajdują się w trudno dostępnych miejscach, mała siła wcisku  sprawia, że montaż jest bardziej wydajny i zapewnia solidne połączenia. W przypadku złoconych złączy skuteczny smar zmniejsza możliwość zużycia/uszkodzenia metali szlachetnych podczas łączenia i separacji.

Produkty omówione poniżej są odpowiednie do zastosowań elektronicznych/elektrycznych i połączeń danych – zarówno cyfrowych, jak i analogowych.

Ochrona przed korozją – smary chronią przed utlenianiem i wpływem różnych czynników zewnętrznych. W przypadku pozłacanych złączy smary zapewniają ochronę przed korozją powłoki. Cienkie złocenie może być mikroskopijnie porowate, a cienka warstwa smaru może uszczelnić pory, zapobiec atakowi czynników zewnętrznych na podłoże i zapewnić niski opór styku. Przez lata zauważyliśmy, że producenci używają pozłacanych styków, aby zminimalizować zagrożenie korozją cierną, a mimo to producenci OEM mogą doświadczać korozji pomimo użycia złota, jeśli pewna ilość powłoki złota jest zdrapywana podczas początkowego łączenia, co neguje użycie złota…. szczególnie tam, gdzie grubość złocenia jest naprawdę bardzo cienka.

Zapobieganie korozji ciernej w złączach elektrycznych – jest to oczywiście kluczowa cecha wysokiej jakości smaru do złącz. Oprócz korozji atmosferycznej, złącza cynowo-ołowiowe mogą podlegać korozji ciernej, która powstaje w wyniku drgań o niskiej amplitudzie spowodowanych rozszerzalnością cieplną i kurczeniem się i/lub pobliskim ruchem wentylatorów, silników lub czegokolwiek innego, co powoduje, że złącze wibruje. Proces korozji ciernej powoduje mikro tarcie powierzchni styku i nieustannie naraża świeże warstwy powierzchni metalu na utlenianie. Warstwa smaru minimalizuje kontakt metalu z metalem podczas wibracji, chroniąc złącze przed zużyciem i uszkodzeniem. Więcej na ten temat w naszym artykule Smar do złączy – fakty i mity.

Produkty omówione w dalszej części są odpowiednie do zastosowań elektronicznych/elektrycznych oraz data connection – zarówno cyfrowych, jak i analogowych. Podsumowując więc główne przyczyny, dla których warto wybrać środek smarny do złączy elektrycznych/elektronicznych, będzie to jeden lub więcej z następujących powodów:

 • Ochrona przed wnikaniem wody
 • Zapobieganie korozji ciernej
 • Zmniejsz zużycie styków, jeśli złącza/styki są regularnie, wielokrotnie rozłączne i ponownie łączone
 • Przedłużenie żywotności funkcjonalnej złącza
 • Zmniejsz siłę wcisku wymaganą do połączenia złącza
 • Ochrona przed utlenianiem

Istnieją cztery podstawowe produkty z asortymentu smarów do złączy elektrycznych Nye Lubricants. Dostępnych jest oczywiście więcej produktów, a jeśli zachodzi taka potrzeba to firma Nye przygotowuje produkt dostosowany do wymagań klienta. Wspomniane cztery produkty stanowią większość naszej sprzedaży, a razem obejmują około 90% zastosowań, w sprawie których klienci się z nami kontaktują. Poniższe produkty bazują na różnych składach chemicznych z uwagi na różnorodne wymagania rynku – żadna formuła nie jest w stanie spełnić wszystkich warunków, dlatego ważne jest, aby wybrać smar, który najlepiej pasuje do danego zastosowania.

Aby pomóc czytelnikowi w wyborze, poniższe produkty są uporządkowane według ceny produktu, Nyogel 760G jest produktem po który najczęściej sięgają nasi klienci i  najbardziej opłacalnym, a Uniflor 8917 – najdroższym. Poniżej  podstawowa gamą środków smarnych do złączy…

 

Technical Data Sheet(TDS) for Nyogel 760G – naciśnij obrazek aby otworzyć w nowym oknie

Nyogel 760G

 • Zalecany zakres temperatur od -40 do 135 ° C
 • Uniwersalny smar do złączy, odpowiedni dla większości aplikacji- powszechnie stosowany i najbardziej opłacalny produkt.
 • Najlepszy smar dielektryczny do złączy odporny na wodę i słoną wodę – spośród produktów na tej liście ma najlepsze właściwości wodoodporne.
 • Nyogel 760G ma doskonały rodowód, zwłaszcza na rynku motoryzacyjnym, gdzie jest używany przez większość producentów samochodów na całym świecie. Skuteczne rozwiązanie przeciw korozji ciernej, utlenianiu i ogólnemu zużyciu styków.
 • Nyogel 760G jest kompatybilny ze wszystkimi metalami, w tym złotem i srebrem. Najczęściej stosowany na cynowanych zaciskach.
 • 760G jest przezroczysty/półprzezroczysty z wyglądu, więc może być trudny do zauważenia gdy aplikowany jest w cienka warstwa – zawiera w składzie znacznik UV, który umożliwia inspekcję.
 • Kompatybilny z większością tworzyw sztucznych i elastomerów.

Technical Data Sheet(TDS) for Rheotemp 768G – naciśnij obrazek aby otworzyć w nowym oknie

Rheotemp 768G

 • Zalecany zakres temperatur od -40 do 175°C
 • Rheotemp 768G jest uważany za siostrzany produkt Nyogel 760G.
 • Został pierwotnie opracowany do zastosowań motoryzacyjnych, w których temperatury przekraczały 135°C, więc 760G nie był odpowiedni a do osiągnięcia wymaganych temperatur potrzebny była inna kompozycja chemiczna
 • Oryginalnie sformułowany pod nazwą Rheotemp 761G, nazwa, która zmieniła się na Rheotemp 768G w roku 2015, kiedy formuła została zmieniona.
 • 768G zapewnia właściwą równowagę między kosztami a wydajnością w przypadku pozłacanych powierzchni stykowych, w których wnikanie wody nie stanowi problemu.
 • Zmniejsza siły wcisku złącza i ma doskonałe parametry w wysokich temperaturach.
 • Kompatybilny z większością tworzyw sztucznych i elastomerów.

Technical Data Sheet(TDS) for Rheotemp 769G – naciśnij obrazek aby otworzyć w nowym oknie

Rheotemp 769G

 • Zalecany zakres temperatur od -40 do 175°C
 • Mieszanka oleju bazowego polialfaolefiny (PAO) i alkilowanego naftalenu (AN), zagęszczony poliureą.
 • Najlepiej działający smar do połączeń dielektrycznych zapobiegający korozji ciernej w naszych testach laboratoryjnych.
 • Bardzo wysokie dielektryczne napięcie przebicia 28,7kV
 • Taka sama skuteczność zapobiegania korozji ciernej jak Uniflor 8917, ale niższy koszt.
 • Zmniejsza siły wcisku złącza i ma doskonałe parametry w wysokich temperaturach.
 • Kompatybilny z większością tworzyw sztucznych i elastomerów.
 • Produkt został wprowadzony na rynek w 2018 roku, uważany za ulepszoną wersję Rheotemp 768G.

Technical Data Sheet(TDS) for Uniflor 8917 – naciśnij obrazek aby otworzyć w nowym oknie

Uniflor 8917

 • Zalecany zakres temperatur od -70 do 225°C
 • Smar na bazie oleju perfluoropolieterowego (PFPE), który generalnie najlepiej redukuje siły wcisku podczas dopasowywania złączy.
 • Uniflor 8917 jest idealny do dużych, wielopinowych złączy o wąskich tolerancjach, dzięki czemu powierzchnie stykowe/delikatne styki nie ulegają uszkodzeniu podczas montażu/łączenia.
 • Doskonała zdolność do pracy w niskich i wysokich temperaturach.
 • Uniflor 8917 posiada doskonałą stabilność termooksydacyjną i jest idealny do niebezpiecznych środowisk i ekstremalnych temperatur.
 • Doskonałe możliwości zapobiegania korozji ciernej.
 • Rzadko występują problemy z kompatybilnością z tworzywami sztucznymi lub elastomerami.

Skontaktuj się z nami w celu omówienia wymagań dotyczących smaru do złączy. Pomożemy Ci określić najbardziej odpowiedni produkt dla konkretnego zastosowania i/lub problemu ze złączem/stykiem. 

Ważna uwaga na temat potencjalnych problemów z kompatybilnością smaru z tworzywami sztucznymi i elastomerami. Ten problem dotyczy każdego zastosowania smarów, bez względu na aplikację lub kto jest producentem smaru; niektóre oleje/smary mogą powodować pęcznienie, pękanie lub odbarwienie plastiku i/lub gumy. Czytelnicy tego artykułu nie powinni się niepokoić, ale należy zachować należytą ostrożność, dlatego zalecamy przeczytanie naszego artykułu na temat kompatybilności smarów z tworzywami sztucznymi.

Why not take a look at our article about the 'Facts & Myths of Electrical Connector Lubricants’…some interesting stuff on there! Such as:

Newgate Simms online shop