Wzmacniacze serii DSP firmy Yamaha można kupić online i odnowić samemu za niewielką cenę, jednak powszechnym problemem jest to, że ruch pokrętła regulacji głośności nie synchronizuje  z odczytem poziomu dB na ekranie VFD.

Ta usterka wynika z faktu, że pierwotnie użyty przez Yamahę smar tłumiący z czasem wysechł.

Potencjometr można odnowić, a problem z odczytem poziomu dB skorygować niewielkim nakładem i dzięki zastosowaniu syntetycznego smaru tłumiącego.

Jedynym sposobem dostępu do potencjometru jest rozmontowanie wzmacniacza. Jak zawsze podczas pracy przy urządzeniach elektrycznych, należy upewnić się, że urządzenie jest odłączone od jakiegokolwiek źródła zasilania przed rozpoczęciem pracy.

Wyzwania

W przeciwieństwie do oryginalnego smaru, nowy smar tłumiący powinien wytrzymać cały okres użytkowania wzmacniacza, być w stanie pracować w podwyższonych temperaturach oraz być kompatybilny z tworzywami sztucznymi wykorzystywanymi w konstrukcji wzmacniacza. Potrzebny jest smar o większej lepkości, aby poprawić haptykę potencjometru.

Rozwiązanie

  • Syntetyczny smar tłumiący o wysokiej lepkości, aby nadać pokrętłu “aksamitny ruch”.
  • Smar na bazie polialfaolefiny (PAO), żeby był kompatybilny z wchodzącymi w kontakt tworzywami sztucznymi.
  • Smar, który nie wysycha, jest trwały i działa przez cały okres użytkowania urządzenia.

Wybór produktu

Nyogel 774VH (Very Heavy)

Sposób nanoszenia smaru

Najpierw należy zdemontować potencjometr i usunąć resztki starego smaru. Zalecamy również, aby przetrzeć powierzchnię enkodera (okrągła część metalowa u podstawy wału) z uwagi na kurz i inne zanieczyszczenia, które mogły się tam zebrać na przestrzeni czasu. Samego smaru nie jest stosujemy do enkodera.

Nyogel 774VH powinien być nakładany w miejscu, w którym czarny plastikowy trzon styka się z metalową obudową osłaniającą enkoder.

Należy zaznaczyć, że seria Nyogel 774 jest dostępna w 5 wariantach lepkości, od Nyogel 774VL (Very Light), po Nyogel 774VH (Very Heavy). Tłumienie jest sprawą subiektywną, ale większość naszych klientów preferuje haptykę zapewnianą przez Nyogel 774VH lub nieco mniej lepki Nyogel 774H (Heavy)

Rezultat

Nyogel 774VH znacznie poprawił haptykę pokrętła regulacji głośności, nadając gładkość ruchowi obrotowemu.

Problem z niedokładnymi odczytami głośności na wyświetlaczu VFD został również skorygowany przez przywrócenie fabrycznej jakości regulacji głośności.

ZASTOSOWANIE NYOGELU 774VH przywróciło regulację głośności do fabrycznego poziomu wydajności.

 

Newgate Simms online shop